Oğuz Usman

1983 yılında Yalova’da doğan Oğuz Usman, müzik eğitimine on bir yaşında aldığı özel dersler ile başladı. 1996 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarına girerek burada klarnet ve kompozisyon eğitimi aldı.

2003 yılında Viyana Müzik ve Gösteri Sanatları Üniversitesinin Kompozisyon Bölümüne kabul edilerek Michael Jarrell ile kompozisyon, Dietmar Schermann ile armoni ve kontrpuan, Marie-Agnes Dittrich ile müzik analizi, Peter Burwik ile şeflik ve Ertuğrul Sevsay ile orkestrasyon çalıştı. 2009 yılında yüksek lisans derecesi ile tamamladığı öğrenimi süresince Brian Ferneyhough, Wolfgang Rihm, Matthias Pintscher, Hans Zender, Marco Stroppa, Klaus Lang ve Vykintas Baltakas gibi uluslararası üne sahip besteciler tarafından verilen çeşitli kurs ve workshoplara katıldı. 2013 yılında İstanbul’a dönen besteci, aynı yıl Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinde doktora öğrenimine başladı. 2016 yılında öğrenimini Sanatta Yeterlik derecesi ile Hasan Uçarsu danışmanlığında tamamladı.

Eserleri Erik Nielsen, Peter Keusching, Simeon Pironkoff, Peter Burwik, Ensemble Kontrapunkte, Ensemble XX. Jahrhundert, PHACE Contemporary Music, Ensemble Reconsil, Ensemble Platypus, Phidias Trio Tokio, Hezarfen Ensemble ve İzmir Devlet Senfoni Orkestrası gibi Avrupa ve Asya’nın bazı önde gelen şef ve toplulukları tarafından seslendirilen ve Wien Modern, Heidelberger Frühling, GuitarPlus Microtonal Würzburg ve İzmir Uluslararası Müzik Festivali gibi uluslararası festivallerin konuğu olan besteci, 2007 yılında Avusturya Kültür Bakanlığı tarafından Üstün Başarı Ödülü, 2009 yılında Viyana Şehri tarafından Teşvik Ödülü ve 2010 yılında Avusturya Devlet Bursu ile ödüllendirilmiştir.

Aktif olarak sürdürdüğü besteciliğinin yanı sıra Rönesans müziğinden yirminci yüzyıl müziğine kadar geniş bir alanda teorik çalışmalar yapmakta olan Oğuz Usman’ın, “Temel Müzik Teorisi”, “Temel Armoni” ve “Modal Kontrpuanın Temel İlkeleri” başlıklarını taşıyan Türkçede yayınlanmış üç kitabı bulunmaktadır.